FERRUH KARAKAŞLI

Ferruh Karakaşlı, iş adamları, devlet adamları ve medya ve aktörlerinde yer aldığı yüksek profilli müşteri portföyüne sahip özel dikim servisi veren, kurumsal tasarım projelerine imza atmış Ferruh Karakaşlı markası altında çeşitli ürün grupları geliştirmiş bir tasarımcı ve iş adamıdır. İş hayatına Avrupa’da mağazacılık, marka danışmanlığı yaparak girmiş, tekstil sektöründe çalışmış ilk mağazasını Viyana’da açmıştır. Ayrıca Londra, Münih, New York ve Floransa’da da uzun dönemler tekstil sektörüyle ilgili çalışmalar yapmıştır. Viyanada açmış olduğu mağaza ve kafe konsepti Avrupa aristokrasisinin yoğun uğrak yeri olarak anılmaktadır. Viyanadan İstanbula döndükten sonra Rahmi Koç ve Caroline Koç ile ortak olarak Edwards of Hisar mağazasını kurmuştur. Daha sonra Ferruh Karakaşlı ile Türkiyedeki operasyonlarına devam etmiştir. 1997 yılında Karakaşlı, FK-Corporate Concepts’i kurarak kurumsal şirketlere, uluslararası şirketlere, (Havayolu Şirketleri-Oteller-Hizmet Sektörü) hizmet sektörüne koleksiyonlar tasarlayıp üretimini gerçekleştirmiştir.

Status dergisi tarafından Yunanistanda en iyi sur – mesure tasarımcı seçilmiştir. Dünyanın en eski kumaş üreticisi olan Clothiers Moxon kumaşları ile terzilik ve styling hizmetlerini dünya çapında sunmaya devam etmektedir. Karakaşlı, başarısının temelinde kendi ”ekololünü’ geliştirmesinin yattığına inanıyor; Kültürel miras (miras alınan bir ‘savoir-faire’), üstün üretim, kaplama ve kullanılan kumaş kalitesi, çağdaşlık (kişiye özel terzilikte nadir görülen bir durum), lüks pazar segmentinde mükemmel kalite/fiyat oranı ve kişiselleştirme/bireyselleştirme temellerini destekleyen bu sütunlara dayanarak en yüksek ayrıcalık standardına ulaşmayı başardı. Karakaşlı, belli bir dönemin yansıması olarak trendleri takip etmekten ya da yaratmaktan keyif alırken, “modanın ötesine geçmek”, her zaman bir adım önde olmak istediğini söylüyor. Karakaşlı’nın imzası, yaptığı ürünlerin iç tasarımında da mevcuttur. Karakaşlı, yalnızca en iyi kumaşları kullanır ve atölyesinde her bir takım elbiseyi 85 saat elle dikmek için 55 terzi çalıştırır.Elle dergisi, Ferruh Karakaşlı’yı ‘vücudun sihirbazı’ olarak tanımlamıştır ve asıl amacının müşterilerinin figürlerindeki en iyiyi ortaya çıkarmak olduğunu söyleyen Karakaşlı, çoğu insanın, güzel dikilmiş, güzel bir kıyafet giyme şansına sahip olmadığı gerçeğinden yakınıyor.

Ferruh Karakaşlı İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini İstanbul’un Kadıköy ilçesi Maarif Kolejin’de tamamlamıştır. Üniversite eğitimine ise ODTÜ Sosyal Bilimleri kazanmış fakat 80ler dönemi yaşanan sorunlardan dolayı eğitimini Avusturya’da tamamlamıştır. Viyana’da Ekonomi okumuş ve ilk iş hayatına adımını da Viyana’da atmıştır. 1980’lerin sonlarında bilgisayar Viyana’da aksesuarları satan bir firma kurmuş. Ve oldukça da başarılı işlere imza atmıştır.